Typy sprężarek powietrza

Sprężarki powietrza – inaczej kompresory – to urządzenia elektryczne, których celem jest przede wszystkim, jak sama ich nazwa wskazuje, zwiększać ciśnienie powietrza oraz generować sprężone powietrze wykorzystywane między innymi w przemyśle oraz samochodowych warsztatach.

Sprężarki dzielą się na trzy typy, do których zalicza się:
– sprężarki tłokowe;
– sprężarki odśrodkowe;
– sprężarki śrubowe rotacyjne.

Najprostszą budową charakteryzują się sprężarki tłokowe, posiadające też dwie inne nazwy – wyporowe oraz objętościowe. Są najbardziej znane ze wszystkich kompresorów. Działają na zasadzie pobierania określonej objętości powietrza, którą następnie za pomocą tłoku (pracę wymuszoną przez siłę przekazywaną z połączonego z nim korbowodu) zmniejsza pojemność zassanego powietrza, jednocześnie podnosząc ciśnienie. Jeśli spełnione są określone warunki z dziedziny fizyki, pracę sprężarek tłokowych opisuje wzór: p1 x V1 = p2 x V2.

Kompresory (sprężarki) odśrodkowe działają w podobny sposób, co tłokowe, jeśli chodzi o uzyskiwanie określonej postaci sprężonego powietrza, jednak pracuje równocześnie na całkiem innych metodach. Kompresory te uzyskują powietrze za sprawą podnoszenia ciśnienia. Bierze się ono bowiem po zwiększeniu prędkości powietrza, a następnie podnoszenia ciśnienia za sprawą przekazywania prędkości. Do tego wykorzystywane są tak zwane wirniki, które prędkość zamieniają na ciśnienie. Sprężarka odśrodkowa, tudzież dynamiczna nie potrzebuje do swojej pracy oleju – w przeciwieństwie do tłokowej oraz śrubowej.

Ostatnim typem są sprężarki śrubowe rotacyjne, które również są maszynami o typie wyporowym (tak jak kompresory tłokowe). Sprężają one powietrze poprzez zazębianie się dwóch wirników posiadających nacięty profil ślimakowy, śrubowy (skąd ich nazwa), obracających się w dwóch przeciwnych stronach po posmarowaniu olejem. Cały mechanizm jest napędzany przez przekładnię synchronizującą. Tak zwany króciec zasysa powietrze uwięzione w wypustach wirników. Sprężarki śrubowe można zakupić o mocy od 11 do 250 kW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *